Music News - November 2020

Music News - November 2020

Music News – November 2020

Share this:

The last month has been full of events for our Music Department who will farewell 2020 with many achievements and celebrations of all things musical.

Junior Music Presentations Assembly

At Junior School Years 3-6 Assembly on Monday 9 November, we were very impressed by some outstanding music performances and presented awards to our Junior School musicians who have worked hard throughout the year as members of choirs and instrumental ensembles.

The assembly opened with solo performances by six Year 6 musicians performing in competition on their instruments as part of the annual Year 6 Instrumental Idol competition. We also heard from our Year 6 Percussion Ensemble who performed their rendition of Galactic Episode.  All performers were outstanding this year and the place-getters were:

  • 1st        Lily Fell – Trumpet
  • 2nd       Nikita Rogers – Trombone
  • 3rd        Elodie Willemsen – Flute

The Year 5s followed with their first public performances on the instrument they began to play as part of the instrumental music program during lockdown. They performed the Concert Band piece Dragon Dance and were conducted by Mr Antony Zambolt.

The Junior Music Captains also presented a great summary of their year in music during 2020. Congratulations to Xanthe Clifford, Saho Hiroe, Portia van Twest and Sage Wagner on their contribution as Junior School Music Captains this year.

Congratulations must go to the trophy winners for ensembles also presented at this assembly. Their leadership and achievements this year as part of their choirs, bands and strings groups have been greatly appreciated.

Music Awards 2020 – Junior School

Grace Dickson 4 Conductor’s Award – Years 4,5,6 Choir
Hertha Chang 5 Encouragement Award (Altos) – Years 4,5,6 Choir
Xanthe Clifford 6 Encouragement Award (Sopranos) – Years 4,5,6 Choir
Lily Fell 6 Most Valuable Brass Player – Junior Concert Band
Milla Gooch 6 Most Valuable Viola/Cello/Bass Player – Junior String Ensemble
Saho Hiroe 6 Most Valuable Violin Player – Junior String Ensemble
Jasmine Hu 6 Conductor’s Award (Percussion) – Junior Concert Band
Chloe Mo 6 Most Valuable Percussion Player – Junior Concert Band
Isabelle Pidd 6 Conductor’s Award (Brass) – Junior Concert Band
Isabelle Pidd 6 Most Promising Alto – Years 4,5,6 Choir
Sabrina Theobald 6 Most Promising Soprano – Years 4,5,6 Choir
Portia Van Twest 6 Conductor’s Award (Woodwind) – Junior Concert Band
Sage Wagner 6 Most Valuable Woodwind Player – Junior Concert Band
Elodie Willemsen 6 Conductor’s Award (Viola/Cello/Bass) – Junior String Ensemble
Elodie Willemsen 6 Most Valuable Singer – Years 4-6 Vocal Ensemble
Anna Zeng 6 Conductor’s Award (Violins) – Junior String Ensemble

 

Co-Curricular Music Awards  – Middle Senior School, 16 October

The Co-Curricular Music Awards were held Friday 16 October, at which all of our Middle and Senior School musicians performed (live or virtually) and were congratulated on their efforts during 2020. A great night was had by all in the Jennifer Reeves Cafeteria and thanks must go to girls and staff for making the night a fantastic celebration of all things music.

The 2020 Middle Senior Awards list is included below, as is the Music Year in Review presentation prepared by the Senior Music Captains – Alana Li, Charlotte McClintock and Airlie Robinson.

Music Awards 2020 – Middle and Senior School

Alexia Abela 7 Conductor’s Award (Woodwind) – Middle School Concert Band (shared)
Jaxsyn Fill 7 Conductor’s Award (Brass) – Middle School Concert Band
Aurora Salmon 7 Most Valuable Woodwind Player – Middle School Concert Band (shared)
Aileen Hu 8 Most Valuable Woodwind Player – Middle School Concert Band (shared)
Choley Sun 8 Conductor’s Award (Viola/Cello/Bass) – Senior String Ensemble (shared)
Kate Taylor 8 Conductor’s Award (Woodwind) – Middle School Concert Band (shared)
Kate Taylor 8 Most Active Participant – Middle School
Flora Yang 8 Most Valuable Viola/Cello/Bass Player – Senior String Ensemble
Annalize de Wet 9 Most Valuable Brass Player – Middle School Concert Band
Annalize de Wet 9 Director’s Award – Rhythm and Blues Band
Annalize de Wet 9 Middle School Spirit of Music Award – Year 9 Outstanding Musician, demonstrating leadership, responsibility, musicianship and participation
Maeka Free 9 Most Valuable Percussion Player – Middle School Concert Band
Maeka Free 9 Most Valuable Rhythm Section Musician – Big Band (shared)
Skye Hill 9 Most Valuable Pianist – Middle School
Cecilia Kim 9 Conductor’s Award (Violins) – Senior String Ensemble
Edi Licciardi 9 Conductor’s Award – Senior Choir
Varvara Litvinova 9 Conductor’s Award (Viola/Cello/Bass) – Senior String Ensemble (shared)
Portia Parker-Morrison 9 Conductor’s Award (Saxophones) – Big Band
Yvette Willemsen 9 Most Promising 1st Soprano – Senior Choir
Saskia Billson 10 Conductor’s Award (Brass) – Big Band
Saskia Billson 10 Conductor’s Award (Brass) – Senior Concert Band
Lucy Dougherty 10 Conductor’s Award (Percussion) – Senior Concert Band
Lia Goddard 10 Conductor’s Award (Rhythm Section) – Big Band
Lia Goddard 10 Encouragement Award (1st Sopranos) – Senior Choir
Zara Leinster 10 Most Valuable Violin Player – Senior String Ensemble
Maia Sato 10 Most Valuable Saxophone Player – Big Band (shared)
Caitlyn Walton 10 Encouragement Award (Altos) – Senior Choir
Olivia Wright 10 Most Valuable Percussion Player – Senior Concert Band
Alana Li 11 Most Valuable Rhythm Section Musician – Big Band (shared)
Alana Li 11 Most Promising Alto – Senior Choir
Alana Li 11 Most Valuable Pianist – Senior School
Alana Li 11 Most Valuable Accompanist
Isabella Nott 11 Most Promising 2nd Soprano – Senior Choir
Ella Fitzpatrick 12 Most Valuable Woodwind Player – Senior Concert Band (shared)
Ella Fitzpatrick 12 Year 12 Service Award
Brianna Free 12 Year 12 Service Award
Phoebe Grosser 12 Conductor’s Award (Woodwind) – Senior Concert Band
Phoebe Grosser 12 Year 12 Service Award
Antoinette Layt 12 Year 12 Service Award
Leilani Leon 12 Most Promising 1st Alto – Senza Ragazzi
Leilani Leon 12 Year 12 Service Award
Alana Li 12 Most Active Participant – Senior School
Lucy Loughridge 12 Encouragement Award (2nd Sopranos) – Senior Choir
Lucy Loughridge 12 Year 12 Service Award
Lucia McCarthy 12 Most Promising 2nd Alto – Senza Ragazzi
Lucia McCarthy 12 Year 12 Service Award
Charlotte McClintock 12 Most Valuable Vocalist – Rhythm and Blues Band
Charlotte McClintock 12 Most Promising 2nd Soprano – Senza Ragazzi
Charlotte McClintock 12 Year 12 Service Award
Airlie Robinson 12 Most Valuable Brass Player – Senior Concert Band
Airlie Robinson 12 Most Valuable Brass Player – Big Band
Airlie Robinson 12 Most Valuable Instrumental Player – Rhythm and Blues Band (shared)
Airlie Robinson 12 Conductor’s Award – Senza Ragazzi
Airlie Robinson 12 Year 12 Service Award
Airlie Robinson 12 Friends of Music Award- Year 12 Outstanding Musician, demonstrating leadership, responsibility, musicianship and participation
Edwina Thomson 12 Most Valuable Woodwind Player – Senior Concert Band (shared)
Edwina Thomson 12 Most Valuable Saxophone Player – Big Band (shared)
Edwina Thomson 12 Most Promising 1st Soprano – Senza Ragazzi
Edwina Thomson 12 Most Valuable Instrumental Player – Rhythm and Blues Band (shared)
Edwina Thomson 12 Year 12 Service Award
Edwina Thomson 12 GRAMIE – Generosity, Reliability, Attitude, Musicianship, Intelligence & Excellence

 

State Honours Ensemble Program at Qld Conservatorium in September Holidays

Congratulations to the St Hilda’s musicians who represented the School in both the Australian and State Honours Ensemble Program, run through Queensland Conservatorium’s Open Conservatorium in Brisbane. The girls participated in workshops and a final concert alongside many other musicians showcasing the breadth and depth of artistic talent being nurtured by teachers, parents and schools throughout Queensland.

Special congratulations must go to Isabella Nott in Year 11 who auditioned and was successful in being placed in the Australian Honours Choir for the program. What outstanding work from one of our young musicians.

Congratulations to the following participants:

  • Isabella Nott (voice) from Year 11
  • Madelyn Finster (voice) and Zara Leinster (violin) from Year 10
  • Yvette Willemsen (voice) from Year 9
  • Zara Meer (voice) from Year 8

Term 4 Events

Our music ensembles have been busy this term contributing to School events in both live and virtual formats.

  • Big Band and Rhythm and Blues Band provided a great atmosphere for the Principal’s and Old Girls’ Christmas Cocktail Party on Friday, 6 November.
  • Senza Ragazzi and Years 10 and 11 from Senior Choir recorded music for the Year 12 Chapel and Student Reflection Service.
  • Year 12 recorded their Senior Song and Music Interlude item for the Year 12 Graduation ceremony.
  • All Junior School ensembles – Prep-Year 1 Singers, Years 2-3 Choir, Years 4-6 Choir, Years 4-6 Vocal Ensemble, Junior Concert Band and Junior Strings – are recording Christmas items for the Christmas Concert video to be released in the final week of School.
  • Year 6 recorded the song for their Graduation Ceremony.

The last weeks will see:

  • Years 7-9 Choir and Middle School Concert Band perform at the Final Middle School Assembly.
  • Years 4-6 Choir, Senior Choir, Senior String Ensemble and Middle School and Senior Concert Band as an integral part of the Speech Day event.
  • The Queensland Conservatorium Griffith University State Honours Ensemble Program Middle School and Primary 2020 being held from 27-29 November and 5-6 December respectively, where we are honoured to have over 20 Junior and Middle School musicians taking part. Congratulations to:
    • Year 9: Varvara Litvinova – Double Bass; Chloe Lao – Violin; Natasha Korff – Voice; Jordan Klos – Euphonium; Maeka Free – Percussion
    • Year 8: Cameryn Foote, Trinity McIntyre, Constance O’Connell, Asharna Smith and Kate Taylor – Voice
    • Year 7: Alex Zheng – Cello; Sophie Hirabe – Violin; Jaxsyn Fill, Erin Leinster, Annabel Morison and Aurora Salmon – Voice
    • Year 6: Imogen Bellchambers, Xanthe Clifford, Alexandra Delahunty, Sabrina Theobald, Portia van Twest and Elodie Willemsen – Voice; Sally Nutley and Sage Wagner – Clarinet; and Emma Craig and Saho Hiroe – Violin
    • Year 5: Yve-Noelle Bollinger, Hertha Chang and Grace Tapper – Voice

Music Examination Results

Results from AMEB and Trinity College Music Examinations have arrived in recent weeks and congratulations are extended to the following musicians on their hard work to enable the achievement of such pleasing results:

Name   Year Subject Grade Result
Millicent Park 3 AMEB Violin 2 Honours
Lucy Dunwoodie 4 AMEB Piano for Leisure Prelim Honours
Lucy Dunwoodie 4 AMEB Singing for Leisure Prelim Honours
Josie Jackson 4 AMEB Piano for Leisure 1 Pass
Shwetha Ramesh 5 AMEB Piano for Leisure 1 Credit
Hadleigh-Bo Smith 5 AMEB Singing for Leisure Prelim High Distinction
Alexis Walker 5 AMEB Singing for Leisure Prelim Honours
Emily Wilson 5 AMEB Piano for Leisure 1 Credit
Charlize Hamilton 6 AMEB Saxophone for Leisure (Repertoire) 1 Credit
Sara McCarthy 6 AMEB Saxophone for Leisure (Repertoire) 1 Credit
Sally Nutley 6 AMEB Saxophone for Leisure (Repertoire) 1 Credit
Talia Peters 6 AMEB Saxophone for Leisure (Repertoire) 2 Honours
Sabrina Theobald 6 AMEB Saxophone for Leisure (Repertoire) 1 Honours
Georgia Thomasson 6 AMEB Saxophone for Leisure (Repertoire) 2 Honours
Portia Van Twest 6 AMEB Piano for Leisure 5 Credit
Sage Wagner 6 AMEB Clarinet (Repertoire) 2 Honours
Sage Wagner 6 AMEB Saxophone for Leisure (Repertoire) 2 Credit
Elodie Willemsen 6 AMEB Piano for Leisure 2 Pass
Anna Zeng 6 AMEB Flute 1 Credit
Alexia Abela 7 AMEB Clarinet (Repertoire) 4 Credit
Eva Brinsmead 7 AMEB Singing for Leisure 2 Credit
Amelia Dunwoodie 7 AMEB Singing for Leisure 2 Honours
Amelia Dunwoodie 7 AMEB Piano for Leisure 1 Honours
Jaxsyn Fill 7 AMEB Trumpet 2 Honours
Aurora Salmon 7 AMEB Singing for Leisure 2 High Distinction
Aurora Salmon 7 AMEB Flute (Repertoire) 4 Honours
Aurora Salmon 7 AMEB Flute (Repertoire) 3 Honours
Alexi McCarthy 8 AMEB Piano for Leisure 4 Credit
Kate Taylor 8 AMEB Singing for Leisure 6 Credit
Kate Taylor 8 AMEB Saxophone for Leisure 2 Honours
Cyra Bender 9 AMEB Saxophone (Repertoire) 5 Pass
Simran Bhuta 9 AMEB Flute (Repertoire) 5 Pass
Jessica Zack-Holt 9 AMEB Theory of Music 1 High Distinction
Madelyn Finster 10 AMEB Music Craft 2 Credit
Lia Goddard 10 AMEB Singing for Leisure 4 Honours
Hannah Green 10 AMEB Flute 1 Pass
Jiena Hardess 10 AMEB Piano for Leisure 7 Credit
Claudia Jacob 10 AMEB Clarinet (Repertoire) 3 Honours
Claudia Jacob 10 AMEB Music Craft 2 Honours
Zara Leinster 10 AMEB Music Craft 2 Honours
Zara Leinster 10 AMEB Violin 6 Credit
Stephanie Korff 11 AMEB Flute (Repertoire) 6 Credit

Janette Kelly
Head of Music

 

Love, Compassion, Forgiveness, Hope, Grace